VMware Workstation Kullanarak Windows 98 Kurulumu

Bu makale size Windows 10 üzerinde VMware Workstation 16 Pro kullanarak yeni bir sanal makine üzerinde Windows 98 kurulum adımlarını gösterir.

Microsoft, Windows 95 sisteminden sonra 25 Haziran 1998’de Windows 98’in ilk sürümünü kullanıcılar için yayınladı.

Windows 98 ile temel olarak gelen başlıca yenilikler; Internet Explorer 4.0 sürümü, masaüstü deneyimi daha iyi hale getirmek için araç çubuğundaki pencereyi kapat ve simge durumuna küçült butonları ve İleri ve Geri gezinme butonlarıdır.

Microsoft, bu işletim sistemi sürümünde mouse, klavye veya oyun kolları gibi tak ve çalıştır aygıtların sistem tarafından tanınmasını kolaylaştırdı.

Windows 98, FAT32 dosya sistemi ile çalışan bir sürümdü ve ağ bağlantılarını kullanıcıların daha kolay yapılandırması için büyük yenilikler içeriyordu.

Windows 98 eski bir ve kullanımda olmayan bir işletim sistemi olmasına rağmen günümüzde hala birçok kullanıcı onu kurmak ve kullanmak istemektedirler.

Fakat bu sistemi daha stabil kullanabilmeleri için eski donanımlara sahip bir fiziksel bilgisayara sahip olmaları gerekir. Ya da güncel sistemleri üzerinde VMware gibi sanallaştırma yazılımı kullanarak sanal makine üzerine kurabilirler.

Windows 10 bilgisayarınızda sanal makine üzerinde Windows 98’i kurmak için bu videoyu izleyebilir ya da şu adımları takip edebilirsiniz.

Adım 1: Öncelikle, Windows 10 bilgisayarınızda sanal bilgisayar çalıştırmak için bu yazımızdan VMware 16 Pro’yu kurunuz.

Adım 2: VMware Pro’yu kurduktan sonra, bu video eğitiminde kullanılan Windows 98 ISO dosyasını aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Adım 3: Microsoft 98 ISO dosyasını bilgisayarınıza indirdikten sonra, VMware sanallaştırma programını çalıştırınız.

Adım 4: Workstation Pro’nun anasayfasındaki seçeneklerden Create a New Virtual Machine tıklayınız.

Adım 5: New Virtual Machine Wizard penceresinde, sanal bilgisayarı daha gelişmiş ayarlar ile yapılandırmak için Custom (Advanced) seçeneğini işaretleyiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 6: VMware VM uyumluluğu penceresinde, bilgisayarınızda kurulu Workstation sürümünü (16.x) seçiniz ve ardından Next butonuna tıklayınız.

Adım 7: Önce VM’yi hazırlamak için guest işletim sistemi seçme penceresinde, I will install the operating system later seçiliyken Next’e tıklayınız.

Adım 8: Guest Operating System penceresinde “Windows 98” seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 9: Name and Platform penceresinde, eski işletim sisteminiz için bir isim yazınız ve kurulum lokasyonu için harici harddisk’inizde bir konum seçiniz veya varsayılan konumu kullanınız.

Adım 10: Firmware Type penceresinde, Win98 için BIOS seçiniz ve devam ediniz.

Adım 11: Processor penceresinde, Win98 sanal makine için 1 adet işlemci ve 1 adet çekirdek sayısı ayarlayınız ve devam ediniz.

Adım 12: Memory penceresinde, Windows 98’in maksimum destekleyebileceği RAM boyutu olan 1 GB seçiniz.

Adım 13: Network Type penceresinde, host’unuzun IP bloğundan farklı bir IP bloğu kullanmak için NAT ağ türünü seçiniz ve devam ediniz.

Adım 14: I/O Controller Types penceresinde, Paravirtualized SCSI disk kontrolcüsünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 15: Select a Disk Type penceresinde SATA disk türünü seçiniz ve Next’e tıklayınız.

Adım 16: Select a Disk penceresinde, temiz bir işletim sistemi kurulumu için yeni bir disk oluşturmak için Create a New Virtual Disk seçin ve Next’e tıklayınız.

Adım 17: Specify Disk Capacity penceresinde, Win98 için sanal diskin boyutunu yapılandırınız ve host’unuzda çoklu dosyalar yerine tek dosya türü olarak yedeklemek için Store virtual disk seçeneğini işaretleyiniz ve devam ediniz.

Adım 18: Win98 için yeni bir sanal makine oluşturduktan sonra bilgisayarınıza indirdiğiniz ISO dosyasını sanal makineye ekleyiniz.

Adım 19: Power on this virtual machine butonuna tıklayarak VM’yi çalıştırınız ve boot ekranında önce Boot from Hard Disk CD-ROM seçeneğine ardından Start Windows 98 Setup from CD-ROM üzerinde Enter’a basınız. Kurulum başladıktan sonra Win98’i VM üzerine kurmak için video eğitimimizi takip ediniz.

Adım 20: Windows 98 sistemini kurduktan sonra, menüden VM / Install VMware Tools seçeneğine tıklayınız. Kurulum sihirbazı açıldığında Next’e tıklayınız ve ardından kurulum türünü Complete olarak seçerek VM Tools’u kurunuz ve değişikliklerin etkin olması için VM’nizi yeniden başlatınız.

Adım 21: VMware Tools’u kurduktan sonra host’unuz ile sanal makineniz arasında dosya transferi yapabilir, host’un donanımlarını kullanabilirsiniz.

Copyright © 2018 - 2024